W sobotę 30 września grupa naszych parafian ( i gości z Głubczyc) udała się na pielgrzymkę w okolice kotliny kłodzkiej. Wyjechaliśmy z Pomorzowic o godz. 8.00, by chwilę po 10.00 znaleźć się w sanktuarium Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny Bardzie Śląskim. W tym dniu odbywała się diecezjalna pielgrzymka Róż Różańcowych, dlatego nie mogliśmy za bardzo zwiedzić całego sanktuarium, ale udało się nam na chwilę wejść do świątyni. W podziemiach kościoła znajduje się ruchoma szopka bożonarodzeniowa, którą odwiedziliśmy. Przez chwilę mogliśmy poczuć klimat Bożego narodzenia.

   

Drugim miejscem, które odwiedziliśmy było sanktuarium Matki Bożej Wambierzyckiej. Najpierw zostaliśmy oprowadzeni po całym kościele i jego zakamarkach, a następnie odprawiliśmy mszę św. w bocznej kaplicy. Po eucharystii przeszliśmy na drugą stronę miasteczka, nazywanego także Śląską Jerozolimą, by w wambierzyckiej kalwarii odprawić drogę krzyżową. Stacje kalwarii są tak zaprojektowane, by jak najbardziej przypominały prawdziwe miejsce kaźni Jezusa. Dlatego dla wielu z nas, ta droga krzyżowa była wielkim przeżyciem.

 

Ostatnim miejscem naszego pielgrzymowania było miasto Kłodzko. Był to czas na indywidualne zwiedzanie i na szybki obiad, z czego większość z nas skorzystała. Do Pomorzowic wróciliśmy chwilę po 19.00. Mam nadzieję, że dla uczestników pielgrzymki był to dobry i owocny czas, dla tych, którzy z różnych powodów nie pojechali z nami, niech ta relacja będzie zachętą do przyszłych wyjazdów. 🙂